De Dag des Oordeels valt op 21 mei!(?)

 

Een van mijn ‘hobby’s’ betreft de pogingen die steeds weer worden ondernomen om de dag van de wederkomst van Christus te berekenen. Steeds weer blijkt men ernaast te zitten, maar onvermoeibaar gaat men door met dit christelijke gezelschapsspel. Ik hecht aan zulke voorspellingen geen enkel geloof, maar ben er wel benieuwd naar hoe men elke keer weer ‘op grond van de Bijbel’ op creatieve wijze tot nieuwe berekeningen komt. In 2002 publiceerde ik een roman, Het Godsgetal geheten (het boek is nog steeds verkrijgbaar), waarin ik mijn hoofdpersoon op drie (!) verschillende manieren liet ‘bewijzen’ dat Jezus in het najaar van 2002 zou terugkomen. Ik was apetrots op die drie onafhankelijke wegen waarlangs ik op hetzelfde tijdstip was uitgekomen. Het resultaat was zo verbluffend dat verschillende lezers er echt in geloofden! Andries Knevel vroeg mij zelfs in Het Elfde Uur of ikzelf er ook in geloofde. Natuurlijk niet. Ik wilde alleen maar aantonen dat elke vindingrijke bijbelstudent zijn ‘eigen’ tijdstip van de wederkomst uit de Bijbel kan ‘afleiden’.

De eerstvolgende datum die nu berekend is, is 21 mei 2011; dat is nog maar drie en een halve maand om u daarop voor te bereiden! De berekening komt van Harold Camping (geb. 1921), van huis uit Christian Reformed, die al jaren leiding geeft aan een christelijk radiostation in Californië, Family Radio geheten. Hij leert dat alle denominaties afvallig zijn geworden en daarom moeten worden afgewezen. Op zijn websites kondigt hij aan dat de Dag des Oordeels op 21 mei 2011 valt. De berekening gaat als volgt. Volgens Campings ‘zorgvuldige’ berekening viel de schepping in het jaar 11.013 v.Chr., en de zondvloed in het jaar 4990 v.Chr. – dat is heel wat vroeger dan waar de gebruikelijke ‘conservatieve’ interpretaties van de geslachtsregisters in Genesis 5 en 11 op uitkomen. Hij komt tot dit hoge getal onder andere door niet de verwekkingsleeftijden, maar de totale levensduren in Gen. 5 en 11 bij elkaar op tellen (dat hebben anderen vóór hem ook al wel aanbevolen).

In Genesis 7:4 zegt God tegen Noach: ‘over nog zeven dagen zal Ik het op de aarde veertig dagen en veertig nachten doen regenen, en Ik zal alles wat bestaat, hetgeen Ik gemaakt heb, van de aardbodem verdelgen’ (7:4). Hier past Camping een truc toe die alle valse rekenaars door de eeuwen heen hebben toegepast: op grond van 2 Petrus 3:8 maakt hij van deze zeven dagen 7000 jaar! Hij doet dat niet met de 40 dagen en nachten in hetzelfde vers, wat ik zeer inconsequent vind. Het duurt volgens Camping vanaf de zondvloed nog 7000 jaar tot de grote eindcatastrofe (waar het in Genesis 7:4 echter helemaal niet over gaat). Van 21 mei 4990 v.Chr. tot 21 mei 2011 n.Chr. is 7000 jaar (niet 7001, want er is geen jaar 0 geweest). Noachs ramp brak volgens Genesis 7:11 aan op de zeventiende dag van de tweede maand. Volgens de joodse kalender is dat dit jaar 21 mei. Dat is dus de dag waarop volgens dit getallengegoochel het wereldeinde begint.

Eerlijk gezegd schaam ik me over zoveel onnozelheid, die met veel poeha als ‘absoluut bijbelse zekerheid’ wordt verkondigd. Er zijn echter duizenden mensen die heilig in Campings ‘berekening’ geloven! Dit ondanks het feit dat Camping in 1988 en 1994 ook al foute berekeningen had gepubliceerd, waar hij later een fraaie draai aan gaf. Uiteraard kent hij Marcus 13:32: ‘Van die dag en van die ure weet niemand’ – maar dat vers heeft de bevlogen berekenaars nog nooit afgeschrokken. Integendeel, God openbaart zijn raad immers aan zijn knechten, de profeten (Amos 3:7), en daar rangschikt Camping zich natuurlijk ook onder. Nu zit er aan Camping een steekje los – maar hoe komt het dat nog steeds duizenden goedgelovige mensen zulke valse profeten volgen? Kun je sommige christenen in deze tijden van kritisch individualisme en dito zelfbewustzijn dan toch nog steeds álles wijsmaken?